Relacja z patrolu na Odrze

Kategoria:

Oto krótka relacja z naszego ostatniego patrolu na Odrze. Patrolem objęto odcinek od portu Cigacice do promu w Milsku.
Była tez okazja sprawdzić funkcjonowanie nowej wyciągarki na przyczepie oraz działanie silnika po przeprowadzonym remoncie (wszystko OK). Mimo, że świeciło słonko zimno było mocno odczuwalne. Na całej linii brzegowej mijaliśmy dziesiątki wędkarzy dzięki czemu utwierdzamy się w przekonaniu, że mimo późnej pory roku nasza działalność jest nadal potrzebna.

Utonięcie wtórne - fakty i mity

Kategoria:

Poniższy tekst powstał jako moje przemyślenia związane z pojęciem "utonięcia wtórnego". Przeznaczony jest głównie dla ratowników wodnych oraz instruktorów. Mam nadzieję, że wzbudzi on dyskusję na ten temat. Postaram się opisywać część medyczną w możliwie przystępny sposób tak by artykuł ten był zrozumiały dla wszystkich.


W wielu prezentacjach, kilku książkach oraz na kursach przewija się pojęcie "utonięcia wtórnego" jako jednego z rodzajów utonięć obok "utonięcia suchego", "utonięcia mokrego" i "zespołu zanurzeniowego". Tutaj skupimy się tylko na pojęciu "utonięcia wtórnego". Czym jest to zjawisko i czy faktycznie można je zakwalifikować jako rodzaj utonięcia?

Przekaż1% podatku

Kategoria:

MY RATUJEMY ŻYCIE

WY NAS WSPIERACIE!

KRS: 0000169865

Cel szczegółowy:

"Ratownictwo wodne ZG"